Verduurzaming 3 wooncomplexen Nellenstein van start

21 april 2026

Goed nieuws voor bewoners in Nellenstein (Zuidoost): de verduurzaming van drie wooncomplexen kan binnenkort beginnen. Met instemming van 70% van de huurders én voldoende steun van eigenaar-bewoners, wordt gestart met een grootschalige aanpak van bijna 300 woningen.

Complexe samenwerking in gemengde VvE’s

Het verduurzamen van gebouwen met zowel huurders als eigenaar-bewoners is vaak een uitdaging. In dit geval ging het om zogenoemde gemengde VvE’s: een combinatie van huurders, een particuliere verhuurder en individuele eigenaren.

Dat betekent dat er twee trajecten nodig zijn om besluiten te nemen:

  • 70% instemming van huurders
  • Een gekwalificeerde meerderheid (75%) van eigenaar-bewoners

Ondanks deze complexiteit is het gelukt om alle benodigde instemming te behalen.

Huurders beter vertegenwoordigd

Tijdens de planvorming bleek al snel dat huurders onvoldoende betrokken en vertegenwoordigd waren. Daarom is een tijdelijke duurzaamheidscommissie opgericht. Hierin werkten huurders samen met !WOON om hun belangen goed te vertegenwoordigen.

Deze commissie zorgde ervoor dat huurders een volwaardige plek aan tafel kregen. Zo is onder andere gestuurd op een eerlijke huurverhoging, gebaseerd op de vergoedingentabel o.b.v. richtlijnen van de Woonbond en Aedes. Uitgangspunt daarbij was dat de totale woonlasten gelijk blijven, of zelfs dalen door lagere energiekosten.

Opvallend is dat ook de particuliere verhuurder hierin meeging. Dat laat zien dat er bereidheid was om samen tot een redelijk en toekomstbestendig plan te komen.

Grote stap naar energiezuinige woningen

De woningen krijgen een uitgebreide verduurzaming. Zo gaan ze van energielabel C/D naar A of zelfs A+.

De werkzaamheden bestaan onder andere uit:

  • Isolatie van vloeren en daken
  • Triple glas in nieuwe kozijnen
  • Verbeterde kierdichting tegen tocht
  • Moderne ventilatiesystemen (CO₂- en vochtgestuurd)
  • Zonnepanelen voor algemene voorzieningen

Daarnaast wordt ook achterstallig onderhoud aangepakt, zoals schilderwerk en het vervangen van deuren.

Voor huurders betekent dit een beperkte huurverhoging van ongeveer €13 tot €28 per maand, met de verwachting dat de energiebesparing dit geheel compenseert.

70% instemming van huurders

Gedurende ruim een jaar zijn huurders actief betrokken geweest bij de plannen. Er vonden regelmatig overleggen plaats en aan het einde werd een informatiebijeenkomst georganiseerd.

Daar was ruimte voor vragen en zorgen. Kritische geluiden werden serieus genomen en waar mogelijk verwerkt in het plan. Deze aanpak heeft bijgedragen aan het behalen van de benodigde 70% instemming, direct voor alle drie de complexen.

Wat maakt dit project succesvol?

Besluitvorming binnen gemengde VvE’s staat vaak bekend als ingewikkeld en traag. Dit project laat zien dat het ook anders kan.

Belangrijke succesfactoren waren:

  • Vroegtijdige betrokkenheid van huurders
  • Een actieve bewoners- en duurzaamheidscommissie
  • Regelmatig overleg tussen alle partijen
  • Duidelijke regie en planning
  • Realistische financiële afspraken en subsidies
  • Bereidheid om compromissen te sluiten

Juist deze combinatie zorgde ervoor dat het proces soepel verliep en er draagvlak ontstond bij alle betrokkenen.

Start van de werkzaamheden

De verwachting is dat de werkzaamheden aan het eerste complex starten in het derde of vierde kwartaal van 2026. Als alles volgens planning verloopt, zijn alle werkzaamheden medio 2028 afgerond.

Met deze verduurzaming wordt een belangrijke stap gezet naar comfortabele, energiezuinige en toekomstbestendige woningen in Nellenstein.

Mogelijke maatregelen om energie te besparen

Artikel delen:

!WOON